Jak odróżnić dywan ręcznie tkany od maszynowo tkanego?

Comments (0)

Jak odróżnić dywan ręcznie tkany od maszynowo tkanego?

Jak rozpoznać czy dywan jest wykonany maszynowo, tuftowany czy tkany ręcznie?

Podstawowe oraz kluczowe elementy, które umożliwią rozpoznanie dywanu w zakresie jego sposobu wykonania to wzór dywanu, sposób wykończenia obramowania, frędzle oraz materiał znajdujący się u spodu dywanu.

 

Istnieją trzy główne sposoby tkania dywanów: tkane ręcznie, tkane maszynowo oraz poprzez ręczne tuftowanie (igłowanie ręczne pistoletem do tkania dywanów). Nawet gdy nie mamy informacji jak wykonany był dany dywan dzięki poniżej opisanym cechom każdemu będzie łatwo odróżnić każdy z tych trzech typów.

  1. Jeśli od spodu znajduje się bawełniane podszycie mamy do czynienia najprawdopodobniej z dywanem ręcznie taftowanym – wykonanym ręczną metodą igłowania pistoletem maszynowym do tkania dywanów.
  2. Jeśli dywan posiada obszycie naokoło może to wskazywać na maszynowo tkany dywan, jednak te posiadają często obszycie na dwóch dłuższych bokach, a dwa krótsze zawinięte są i podklejone pod dywan. Naokoło obszyte są także dywany ręcznie tuftowane. Jednak te posiadają jak już wspomniano materiał od spodu.
  3. W dywanach maszynowo tkanych frędzle są doszywane na koniec, co jest odwrotnością dywanów tkanych ręcznie, gdzie cały dywan zaczyna się tkać na osnowie które są zarazem frędzlami po dwóch stronach dywanu. Frędzle i dywan tworzą całość, nie można ich uciąć bez ingerencji w dywan.
  4. Dywan maszynowo tkany posiada mniejszą liczbę kolorów we wzorze, wynikającą ze specyfikacji maszyny, która tka dywan (maksymalnie do 10 kolorów). Dywany ręcznie tkane mogą mieć niezliczone i nieograniczone niczym kolory.
  5. Splot dywanu maszynowo tkanego jest idealnie równy, dywany ręcznie tkane od spodu nie są aż takie idealne, choć zdarzają się ręcznie wykonane egzemplarze z wielką precyzją. Mimo to bardzo łatwo odróżnić jest spoglądając na spód czy dywan został ręcznie czy maszynowo utkany. Linia brzegowa dywanu ręcznie tkanego nie zawsze jest idealnie prosta, równa.

Biorąc pod uwagę dywany orientalne, ażeby odróżnić czy dywan został ręcznie wykonany należy wziąć pod uwagę dwa aspekty: obserwując dywan zwrócić uwagę czy jego dwie symetryczne połowy są idealnie równe – dywany ręcznie tkane mimo pracy tkacza, która sporo zajmuje w stosunku do maszynowego wykonania, nigdy pierwsza połowa dywanu nie będzie idealnym odbiciem lustrzanym drugiej. Drugim ważnym elementem jest mnogość wzorów i szczegółów na dywanie – przy dywanach ręcznie tkanych detali może być znacznie więcej.

Dywany nowoczesne obfitują w mnogość zdobień, kolorów, kształtów. Łatwym sposobem na odróżnienie dywanu nowoczesnego tkanego ręcznie od maszynowo tkanego jest gęstość tkania, często te maszynowo tkane są małej gęstości, przez co białe nici osnowy często prześwitują. Dywany ręcznie tkane są bardziej unikatowe, przy dywanach maszynowo tkanych możemy mieć pewność, że dywanów o tym samym wzorze jest dość sporo.